Muzeum Etnograficzne w Krakowie

2008 – 2012
Na początku 2008 roku stanęło przede mną nie lada wyzwanie. Muzeum Etnograficzne w Krakowie, do tej pory nie miało Działu Promocji i osoby odpowiedzialnej za wizerunek firmy w mediach i na zewnątrz. Nowy dyrektor, który objął wówczas stanowisko, zaprosił do współpracy oprócz dotychczasowego zespołu pracowników MEK, również nowe osoby, których w zespole nie było, by nieco uśpione naówczas muzeum, zamienić w tętniący życiem punkt na mapie kulturalnego Krakowa. Na początku jednak trzeba było przekonać media do nowej wizji Muzeum. Oczywiście pomogły moje doświadczenia z pracy z mediów i pracy z dziennikarzami, prywatne kontakty… Pamiętam też jak przekonywałam, by zaufali pierwszej wystawie, zrealizowanejw marcu, czyli trzy miesiące od zaistnienia zmian w instytucji.

W ciągu pięciu lat mojej pracy promocyjnej i PR, obsłużyłam niepoliczalną ilość zarówno dużych wystaw jak i mniejszych eventów czy działań warsztatowych. Przyzwyczaiłam media i kustoszy do standardu nawiązywania kontaktów, który to przekładał się na częste informacje w mediach, o inicjatywach. Służyły temu konferencje prasowe i spotkania z mediami. Przygotowane materiały zawsze czekały na ich przekazanie, zarówno osobiście jak i wirtualnie. Czasem bawiły mnie telefony od zaprzyjaźnionych muzealników, że Muzeum Etnograficzne jest wszędzie, niemalże „wyskakuje z lodówki, po jej otwarciu”. Te kręgi na wodzie, które zaczęłam tworzyć od Krakowa i regionu, z czasem rozszerzyły się na Polskę i za granicę. Posypały się nagrody i rekomendacje. Zaczęto odnotowywać liczną młodą publiczność przybywającą do Muzeum, której właściwie etnografia do tej pory nie pociągała. To nieprawda! Myślę, że najważniejsze jest znaleźć odpowiedni język komunikacji i pokazać, że treści są wciąż aktualne. Dotyczy to wszystkich inicjatyw bez wyjątku. W działaniach kulturalnych, dodałabym jeszcze oprócz tego odpowiedniego języka, pewien rodzaj klasy konieczny w nawiązywaniu kontaktów, wszakże o inicjatywach z półki kulturalnej mówimy…

Jeszcze o jednej inicjatywie chcę wspomnieć, bo też nie wszystkim udaje się w niej zaistnieć, przybyć w tym niepowtarzalnym dla instytucji momencie: Sto i pół… czyli obchody Stulecia Muzeum Etnograficznego, założonego przez Seweryna Udzielę, w 1911 roku. Wiele wystaw specjalnie powołanych na tą okoliczność, specjalne przyjęcie dla przyjaciół, bywalców, muzealników i naukowców oraz niezwykła pamiątka na lata, specjalne wydawnictwo jubileuszowe Sto i poł. Opowieści z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a w nim opisany każdy człowiek, anegdota, dokonanie… ku pamięci potomnym. Zacytuję ustęp o mnie: […] I last but not least Joanna Grabeus, która dzięki swej energii potrafi dokonać w MEK tego, do czego w innych miejscach powołane są całe sztaby ludzi: zajmuje się pijarem i promocją Muzeum, i często przynosi dobre wiadomości. To również dzięki tym osobom, stwarzającym komfortowe warunki pracy swoim kolegom, MEK może poszczycić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami. W ostatnich latach była to m. inn.: nominacja do Odlotów „Gazety Wyborczej” oraz dwukrotnie przyznany MEK tytuł The Best Place of Cracow.[…]

Na koniec wymienię listę ważniejszych wystaw i eventów, absolutnie niedoskonałą i z pominięciem wielu inicjatyw, dla których stworzyłam i wcieliłam w życie działania promocyjne i PR-owskie:
Raslila. Taneczne wyzwolenie, Kwiaty –Światy. Zalipie na Wolnicy, Islam. Orientacja. Ornament, Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal, Zachwyty Małopolską, Dom, Wyrwany skrawek nieba, Malarstwo Doroty Lampart, Oswajanie Jerozolimy, Stefania Gurdowa – Czas niewinności, Andrzej Wajda. Etnograficzny Remanent, Ekwador. Wzory Kultur na równiku, Requiem dla szałasu, Ilustrowanie Biblii, Niewinne oko nie istnieje, Tingatinga, Kwiaty – Światy, Przejścia i powroty,  5 letnie działania warsztatowe dla dzieci i rodzin – Etnokalendarz, Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych, Studium Obiektów: Jan Wnęk, Skrzynie, Obiekty Nowe…

Wystaw i inicjatyw wiele, a satysfakcja w powiadamianiu świata o nich wielka!

Konferencja prasowa wystawy "Andrzej Wajda. Etnograficzny remanent"

Konferencja prasowa wystawy „Andrzej Wajda. Etnograficzny remanent”

Wnętrze Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Wnętrze Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Ówczesny Ambasador Ekwadoru Pan Fernando Flores Macias oprowadza po wystawie "Ekwador. Wzory świata na równiku"

Ówczesny Ambasador Ekwadoru Pan Fernando Flores Macias oprowadza po wystawie „Ekwador. Wzory świata na równiku”